اخذ نماینده فعال از سراسر کشور

مقالات و مطالب مدیریتی

۵ دلیل که مدیر عامل شما ترجیح می دهد داده‌ها را روی داشبورد ببیند

94/4/24 توسط پریسا وصالی (بروز رسانی: 96/2/3)از زمانی‌ که باید مدیران، روزها منتظر می‌ماندند تا گزارشهای کاغذی به دستشان برسد، خیلی‌ گذشته است. این‌روزها، بسیاری از مدیران پیشرو، به جای تکیه بر متخصصان‌ آی تی، با استفاده از داشبورد‌های بصری بینش عمیقی از شرکت خود به دست آورده اند. داشبورد‌های مدیریتیِ متصل به رابط کاربری مزایای زیادی از جمله توانایی پیگیری عملکرد و نظارت بر سود، توازن، در آمد و پیشبینی‌ در زمان واقعی‌ دارند. صرف نظر از استفاده‌های مختلف، بسیاری از مدیران به خاطر این ۵ دلیل ترجیح میدهند که داده‌های خود را روی داشبورد ببینند

1- بهبود عملکرد کارکنان

زمانی‌ که نوع کار یک داشبورد اجرایی را در نظر می گیریم، ممکن است عملکرد کارکنان لزوما یکی‌ از مزایای بارز آن‌ نباشد. با این حال، مدیرانی که از داشبورد‌های داده ای‌ استفاده می کنند، متوجه شده اند وقتی‌ دید آسان و عمیقی به تمام جنبه‌های کسب و کار خود دارند، قادرند بهتر کیفیت عملکرد کارکنان را دنبال کنند. همچنین وقتی‌ کارکنان می‌دانند که مدیر عامل شرکت بر کار آنها نظارت دارد، تمایل بیشتری به تلاش بیشتر و پیشرفت دارند.

2- امکان نظارت بر فرایند رسیدن به هدف و دستاوردها

فقط یک مدیر می تواند نقاط ضعف و همچنین زمینه‌های پیشرفت و بهبود یک کسب و کار را شناسایی کند. با دنبال کردن پروژه‌های خاص روی داشبورد، مدیران اجرایی می توانند به سرعت تشخیص دهند که آیا برنامه کاری آنها دنبال می شود یا نه، و به راحتی‌ مشخص می شود که آیا شرکت در مسیر درست برای دستیابی به اهداف قرار دارد.

اگر نتوانید چیزی را ارزیابی کنید، نمی توانید آن را بهبود بخشید

3- صرفه جویی‌ در زمان و پول

استفاده از داشبورد، زمانی‌ را که مدیران برای بررسی‌ اعداد و ارقام صرف می کردند، کاهش می دهد. تمرکز و ذات یکپارچه داشبورد، به مدیر اجرایی اجازه می دهد که داده‌ها را از منابع متعدد، بدون نیاز به تولید صفحات گسترده یا جمع آوری دستی‌ اطلاعات، به صورت یکجا ببیند. به علاوه، امروزه، با توجه به تنوع و در دسترس بودن داشبورد های مختلف، مدیران می توانند اطلاعات مهم را در هر مکان و هر زمانی‌ از شبانه‌ روز، روی گوشی یا تبلت خود ببینند.

4- حذف خطاهای انسانی‌

استفاده از داشبورد ها، همچنین استفاده از حدس و گمان برای تصمیم گیری را کاهش می دهد. تجزیه، تحلیل و گزارش‌های همزمان، به مدیران کمک می‌کند که به راحتی‌ با تکیه بر واقعیات و نه احساس، تصمیم‌های مهم بگیرند. علاوه بر این، داشبورد، اشتراک گذاری اطلاعات مهم در شرکت را آسان کرده است. به عنوان مثال، مدیر عامل شرکت می تواند اطلاعات دقیق را با تمام دپارتمان‌های مربوطه به اشتراک بگذرد. این سیستم یک گردش کار بسیار کار آمد ایجاد می‌کند که از ارتباطات بی‌ مورد و اشتباه جلوگیری می‌کند.

5- مفیدتر کردن داده ها

توانایی مشاهده تحلیل داده‌ها به صورت بصری، اطلاعات را قابل فهم تر می‌کند. هنگامی که یک روند منفی‌ در حال شکل گیری است، مدیران می توانند با شناسایی سریع آن و ایجاد برنامه و عمل درست، از تاثیر عمده آن جلوگیری کنند. مثل Peter Drucker که گفت: "اگر نتوانید چیزی را ارزیابی کنید، نمی توانید آن را بهبود بخشید." داشبورد با اندازه گیری اطلاعاتی که در غیر اینصورت ممکن بود دیده نشوند، به مدیران اجازه بهبود مستمر می دهد. با سرعت رو به افزایش کسب و کارها، دسترسی‌ به داده‌ها در زمان واقعی‌، و در نتیجه امکان اقدام لازم در مسیر و زمان درست، روز به روز برای مدیران مهم تر می شود.  با کلان شدن حجم داده ها، کاملا روشن است که بهترین راه برای مدیران، استفاده از داشبورد‌های مصور و آنلاین می باشد.

منبع:  BusinessIntelligence  

» چنانچه با خواندن این مقاله به موضوع داشبوردهای مدیریتی علاقه مند شدید، خواندن مطالب زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:


داشبورد مدیریتی چیست؟ 6 خصوصیت کلیدی یک داشبورد مدیریتی خوب اینفوگرافیک، چرا مدیران به داشبورد مدیریتی نیاز دارند؟
داشبورد مدیریتی چیست؟ 6 خصوصیت کلیدی یک داشبورد مدیریتی خوب اینفوگرافیک، چرا مدیران به داشبورد مدیریتی نیاز دارند؟

گروه بندی موضوعی:

اخبار فناوری آنالیز اطلاعات داشبوردهای مدیریتی مدیریت مصورسازی اطلاعات


بیشتر بخوانید:

شما نمی توانید چیزی را که اندازه گیری نمی کنید، مدیریت کنید!

F. John Reh