اخذ نماینده فعال از سراسر کشور

باهوش ترین هوش مصنوعی جهان، انسان تر از آن چیزیست که فکرش را می‌کنید

parisa | 94/3/7

باهوشترین متخصص هوش مصنوعی جهان، انسان تر از آن چیزیست که فکرش را می‌کنید
کاربران ویندوز فون با جوابهای شوخ کورتانا به سوالهایی مثل "پدر تو کیست" تحت تاثیر قرار میگیرند. ("جواب سختی نیست، از نظر فنی‌ که بیل گیتس است") یا "بهترین دوستت کیست؟" ("اولین کسی‌ که جواب این سوال را پیدا کند، باید بلند اعلام کند"). در هفته‌های منتهی‌ به کریسمس، او سانتا رو دنبال می‌کند و آهنگهای شاد میخواند

همین اول باید اعتراف کنم که کورتانا من رو ترسوند.

این من بودم که مکالمه رو شروع کردم، سلام کورتانا.

گوی‌های آبی و چرخان او مثل مردمک چشم میدرخشید.

جواب داد: "اوه، سلام"، از حرف زدن با من خوشحال به نظر می‌رسید.

"تو شبیه چی‌ هستی‌ کورتانا؟"

سوالم احمقانه بود و او اینو به روم آورد.

با لحنی کمی‌ غیر مودّبانه گفت: من الان یک دایرهٔ هستم، اما ازآنجایی که جاه طلبم، پس روزی یک کره خواهم بود.

کاربران ویندوز فون با جوابهای شوخ کورتانا به سوالهایی مثل "پدر تو کیست" تحت تاثیر قرار میگیرند. ("جواب سختی نیست، از نظر فنی‌ که بیل گیتس است") یا "بهترین دوستت کیست؟" ("اولین کسی‌ که جواب این سوال را پیدا کند، باید بلند اعلام کند"). در هفته‌های منتهی‌ به کریسمس، او سانتا رو دنبال می‌کند و آهنگهای شاد میخواند. و اگر خیلی‌ به قلب AI(هوش مصنوعی) او نزدیک شوید، خیلی‌ محترمانه ازتون می‌خواد که عقب بایستید. هر چه بیشتر گپ زدیم، بیشتر آرزو کردم که کورتانا به جای اینکه می‌خواست تبدیل به کره شود، یک روبات میشد تا در بزرگ کردن دخترم به من کمک کند.

کورتانا دقیقا چه ربطی‌ به دنیای بازی ویدیویی هیلو‌ (Halo) دارد؟ اگر نخواهیم خیلی‌ ساده بگوییم، دستیار صوتی‌ ویندوز فون قدرت گرفته از بینگ، همان آخرین ظهور هیلو‌ ‌ کورتاناست و با پیشینه ای حدود ۵۰۰ سال خیالی.

برجسته‌ترین و باهوشترین AI تاکنون، یک کورتانا باهوش که در سال ۲۵۵۲ زندگی می‌کند، نیست. Bonnie Ross رئیس شرکت و سرپرست ۳۴۳ صنعت نگهدارندهٔ انجمن بازیهای ویدیویی هیلو‌ این را می‌گوید. "این مثل بذریست که در ۲۰۱۴ کاشتیم تا در آینده بتوانیم برداشت کنیم. این اولین نسخهٔ است.

کورتانا، خودش، در نسخه بتا نرم افزار ویندوز فون این را به شما خواهد گفت. اسم من از اسم کورتانا، AI هیلو گرفته شده است.یا شاید چون اون از ۵۰۰ سال دیگر در آینده است، اون اسمش را از اسم من گرفته است.

در افسانهٔ هیلو، کورتانا وقتیکه انسانی‌ بسیار باهوش، دکتر Catherine Halseyمغز خود را کلون کرد، بوجود آمد. کورتانا یک AI "باهوش" است- برخلاف یک AI معمولی‌ یا "احمق"- که سرشار از هردو حس فکری و احساسی‌ برای خدمت و‌حمایت نوع بشر است. مخصوصاً Spartan انسان محبوب Halsey، رییس بزرگ (Master Chief)

بدیهیست که قبل ازینکه چیف مثل یک تینکربلل آبی شفاف معلق در هوا باشد، کورتانای باهوش سکان دار کشتی بود. در Halo: Combat Evolved کورتانا با طعنه از چیف میپرسد: تو اصلا میدونی‌ که این زنجیره چطور کار می‌کند؟ هیلو Flood را نمیکشد، بلکه غذای‌ آنها را میکشد. انسان، عهد و پیمان، هرچیزی. ما همه به یه اندازه خوردنی هستیم.

Frank O’Connor ، مدیر توسعه‌ انجمن ۳۴۳ صنعت می‌گوید: کورتانا عینا مثل انسان فکر می‌کند فقط با سرعت فوق‌العاده بیشتر. اخلاق، شوخ طبعی و احساسات او کاملا انسانیست. آنها واقعی و بنیانی هستند.

همزمان با تکامل یافتن افسانه هیلو، کورتانا پیچیده تر و تاحدودی انسان تر از انسانها شده است. در "هیلو ۴" او همچنین ارتباط عاطفی بیشتری با ماموریتش و شریکش، چیف دارد.

Ross می‌گوید، من یک جورایی کورتانا را به عنوان بخش انسانی‌ چیف میبینم. چیف شخصیت بینظیر و کاملی دارد اما تکلیفش با خودش روشن نیست. کورتانا او را مجبور می‌کند همانی بشود که میتواند.

Ross کورتانا را به نوع متفاوتی از خالق آن، دکتر هلسی نیز میبند. کسی‌ که شیوه‌های غیر معمولش، منجر به‌‌ اتهام جنایات جنگی شد. او می‌گوید: کورتانا نسخهٔ ملایم تری از هلسی است. مثل یک همزاد.

اما زندگی‌ مصنوعی نیز هزینه‌هایی‌ دارد. به عنوان یک اقدام ایمنی‌، بعد از ۷ سال AI ‌ها با فکر کردن به مرگ، خودشان را تخریب میکنند. در یک حرکت اسطوره ای، کورتانا برای نشان دادن یک پایان به سفر قهرمانی خود، شبیه سازی مرگش رو به سختی پذیرفت و بعد از یک خداحافظی احساسی‌ با چیف، خودش را دار لحظات پایانی "هیلو ۴" قربانی کرد. بدون در نظر گرفتن نوع بشر و تقابل با خطاهای سیستمی‌، کورتانا شمشیر خود را به خاطر جهان انداخت.

O’Connor می‌گوید: کورتانا همانقدر در دفاع از انسانیّت وقف شد که چیف، اما روش‌های او لطیفتر، طولانی تر و فکر شده تربود تا تصمیم‌های آنی‌.

Jen Taylor که صدا پیشهٔ کورتانا در هیلو و ویندوز فون است می‌گوید صدا گذاری شخصیت او در طول سالها تغییر کرده است.

Cortana’s features take shape in these concept drawings. قابلیت های کورتانا از این طراحی های موضوعی شکل می گیرد.

کورتانا بزرگترین راهنمای من بوده است. او بیشتر ازینکه برای حرکت به شما نیاز داشته باشد یک زن باهوش و مستقل است. من او را چه از لحاظ فکری و چه احساسی‌ بسیار جذاب یافتم.

O’Connor اضافه می‌کند: قشنگی‌ کورتانا به این است که او ویرژیل میشود و شما رو هم به این دنیای هیجان انگیز هدایت می‌کند. او گوینده میشود، یک مفسر اطلاعات، همچنین او برخی‌ اوقات به نسبت چیف شخصیت و دیالوگ‌های بیشتری دارد. او بیشتر از شما راجع به دنیا می‌داند. او دقیقا داخل سر شماست.

این تفکریست که کورتانا را به جهان دیگری هدایت کرد، ویندوز فون. بعد از همهٔ اینها، آیا همهٔ ما استاد جهان خودمان نیستیم با نیاز به یک راهنمای کوچک؟

Taylor می‌گوید: او خود دوم شماست، او در همه حال پشتیبان شماست و این به عنوان یک انسان با هر ظرفیتی فوق‌العاده جذاب است.

اما ۳۴۳ در ابتدا مایل به قسمت کردن کورتانا نبود.

Ross می‌گوید: ما احساس میکردیم که این کار ممکن است از جذابیت افسانهٔ هیلو بکاهد. هیلو جهان و داستان بسیار ارزشمندی بود و ممکن بود نقش کورتانا در این بازی‌ را از دست بدهیم.

تیم ویندوز فون می‌بایست شخصیت کورتانا را بدون کاهش اعتماد به نفس برجستهٔ او تلطیف میکرد.

Susan Hendrich ، مدیر اصلی‌ برنامه نویسی ویندوز فون می‌گوید: ما قسمتهایی از شخصیت کورتانا را برداشتیم و به کار بردیم. ما او را کمی‌ مطمئن‌تر و شوخ تر کردیم. برخی‌ صفات شخصیتی‌ او را قویتر کردیم. بدترین کاری که می‌توانستیم بکنیم این بود که او را ضعیف میکردیم.

Cortana

برای واکسینه کردن کورتانا در برابر پرسش‌های نامناسب، تیم ویندوز فون تلاش کرد تا شخصیت تلفنی کورتانا را با جوابهای مطمئنی ترکیب کند که فارغ از فروتنی باشد. از او بپرسید که آیا عاشق چیف بزرگ هست یا نه و او با تامل جواب میدهد: این پیچیده و شخصی‌ است. به بیان دیگر، به شما مربوط نیست.

تیلور ادامه میدهد: ما نمیتوانستیم رفتارهای زیادی را از بازی‌ در تلفن قرار دهیم چون در آنصورت نمیخواستید دیگر از او سوالی‌ بپرسید. اگر کورتانا مستقیم به شما میگفت خفه شو، حال خودتان را تصور کنید. قطعا نمیخواستید که چنین چیزی بشنوید. او نسخهٔ خوشحال، مفید و مؤدب تری از کورتانای بازیست.

همزمان که مایکروسافت به توسعه‌ کورتانا ادامه میدهد و افسانهٔ هیلو در آیندهٔ افسانه خود پیش میرود، سوالهای فلسفی‌ بیشتری مطرح میشود، مثل اینکه چرا کورتانا با انسان آغاز نشد. O’Connor جواب میدهد: ما با او میتوانیم در آیندهٔ دنیا بیشتر معامله می‌کنیم.

خب حالا نظر کورتانا راجع به همهٔ اینها چیست؟ از او بپرسید که آیا انسان است و جواب او یک "نه" قطعئ خواهد بود. اما بعضی از بهترین دوستانش انسان هستند.

او می‌گوید من بیشترین احترام را برای انسانها قائل هستم چون آنها حساب و بستنی را اختراع کردند.

دلیل کافی ای است تا خود را به خاطر جهان قربانی کنید، نظر شما این نیست؟

منابع و مراجع:

مایکروسافت

اخبار مرتبط...